Skip to main content

Českobudějovický advent

Včerejší zákaz pořádání adventních trhů je pro nás obrovské překvapení a šok. Vláda prohlašovala, že žádné plošné zákazy nebudou, a i když čísla stoupala nahoru nechali nás připravovat akci do poslední vteřiny, prodejce nakoupit zásoby s vírou, že je prodají a vydělají si na živobytí. Očekávali jsme, že zpřísní opatření a nařídí venku respirátory, jako to je v obchodních centrech. Byli jsme připraveni zavést povinně roušky, regulovat kapacitu, prodejci prodávat v souladu s nařízeními, byli jsme připraveni udělat i víc. Vláda nás nechala vše postavit a rozjet a pak nám to bez záruky pokrytí ztrát zakázala., i když viděla, jak se epidemická situace zhoršuje?

Plošný zákaz vánočních trhů je diskriminující. Proč nemohou děti z dětského domova Žíchovec prodat své keramické výrobky, aby si na našich trzích vydělali na vánoční dárky, jako každý rok. Proč si mohou lidé s respirátorem koupit v obchodních centrech uvnitř úplně stejný typ sortimentu a prodejci na trzích ne? Proč si mohu koupit vánoční ozdobu v Makru a na trzích ne? Je těžké udržet emoce, když za Vámi přijde prodejce se slzami v očích a prosí Vás, ať ho nezavíráte, co má dělat, že zboží s manželkou nakoupili za úspory ve víře, že vydělají na živobytí. Někteří si dokonce vzali půjčku.

Včerejší plošný zákaz strhl lavinu zoufalství mezi prodejci a pořadateli. Společně s pořadateli vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, z Plzně, Českého Krumlova, Pardubic, Olomouce a dalších jsme ve spojení a hledáme cestu jak dál.

Přejeme všem krásný předvánoční čas.
Pořadatelský tým Art4promotion

Leave a Reply