Skip to main content

LEDOVÉ KLUZIŠTĚ KOLEM SAMSONOVY KAŠNY I DÍLNY S ČESKÝMI ŘEMESLY. ČESKOBUDĚJOVICKÝ ADVENT ODKRÝVÁ SVOU PODOBU PRO LETOŠÍ ROK.

České Budějovice, 1. Listopadu 2022

Letošní ročník Českobudějovického adventu zve na pravou vánoční atmosféru, ledové kluziště kolem Samsonovy kašny i bohatý kulturní program! Českobudějovický advent začíná v pátek 18.11. a potrvá do 31.12.2022.

Po dvou letech, kdy nebylo možné vánoční trhy pořádat, si budou moci obyvatelé i návštěvníci krajské metropole znovu užít originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu dominuje unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny.

Vstup na vánoční trhy rozzáří ozdobené brány, věžička s rozhlednou i vánoční vyhlídkové kolo umožní vychutnat si pohled na adventní městečko z výšky, tradiční zvonek bude plnit vánoční přání, atmosféru dotvoří ručně vyřezávaný Betlém i vánočně nazdobené podium. Stylový dřevěný altán Zvonička opět propojí kluziště a adventní pódium s programem.

Novinkou bude pojetí tvůrčí Ježíškovy dílny, kterou jsme letos připravili ve spolupráci s českými řemesly, pod záštitou studia Flema a paní Petry Frojdové. Českobudějovičtí řemeslníci své umění nejen předvedou návštěvníkům a nabídnou v řemeslném stánku, ale své dovednosti předají i dětem v Ježíškově dílně. Ty tak budou mít jedinečnou možnost vyzkoušet si výrobu staročeských vánočních ozdob, přírodního mýdla, vlněných andílků, papírových vloček, paličkování, zdobení sádrových destiček, práci s hrnčířským kruhem, výrobu Quillingových přání – starověké techniky výroby papírových ornamentů a mnoho dalšího.“ Zmiňuje za pořadatele, Art4promotion, Lenka Střítecká.

Živý kulturní program na adventním podiu začne v pátek 25. listopadu s ikonou české populární hudby 80. let zpěvákem Stanislavem Hložkem a potrvá až do 23. prosince, kdy jej zakončí českobudějovická folklórní kapela Dudlajda. V programu zazáří také zpěvačka Petra Černocká, muzikálová herečka Anička Slováčková či legendární kapela Nezmaři. O víkendech se mohou děti těšit na divadelní pohádky.

Vánoční strom se slavnostně rozzáří v sobotu 26. listopadu a v pondělí 5. prosince pak tradičně přiletí z Černé věže anděl.“, zmiňuje Zuzana Kudláčková, náměstkyně primátorky pro oblast kultury.

  „Jsme moc rádi, že i v této složité době se nám podařilo připravit celý výpravný koncept s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny. Po loňském zákazu pořádání adventních trhů jsme všem prodejcům vrátili nájemné a zároveň jsme se aktivně zasadili o odškodnění stánkařů v podobě jednoduché paušální finanční náhrady za zavřené stánky, kterou obdrželi všichni naši prodejci. Podařilo se nám tak udržet jejich důvěru a i díky velmi úspěšnému konceptu a neustále se zvyšující oblibě a návštěvnosti Českobudějovických adventních trhů máme i v letošním roce 100% obsazenost stánků.“ Doplňuje ještě za pořadatele Lenka Střítecká, jednatelka Art4promotion.

K vidění tak budou ruční práce na řemeslných stáncích, pestrý sortiment dárkového zboží a na své si přijdou i ti, kdo rádi mlsají. Trdelníky, sýry, palačinky, klobásy, vafle, speciality na grilu, cukroví, punče všech vůní a receptur, svařák či medovina rozvoní především vnitřní část městečka kolem kluziště.

Ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu města České Budějovice byl rovněž také rozšířen prostor pro prezentaci neziskových či sociálně zaměřených organizací, které pomáhají znevýhodněným skupinám obyvatel města a blízkého okolí. „Zaměstnanci a zástupci těchto organizací a jihočeských dětských domovů na několik dnů, někteří i týdnů, využijí možnosti prodat své výrobky ve stáncích na adventních trzích. Nákupem těchto výrobků přispějete ke zlepšení rozpočtu příspěvkových organizací, které uvítají každou pomoc.“, vysvětluje náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.

Kluziště bude stejně jako v předchozích ročnících zdarma a bude v provozu denně od 10:00 do 21:00hod až do 31.12.2022 včetně. Oproti předchozím ročníkům budou adventní trhy a tedy i ledové kluziště o první lednový týden kratší. I letos uděláme maximum pro to, abychom vytvořili krásné adventní městečko s pravou vánoční atmosférou, kam budou všichni rádi chodit načerpat pohodu a pocit Vánoc.“, uzavírá Ing. Rudolf Střítecký, autor koncepce Českobudějovického adventu.

Českobudějovický advent má své jméno a v rámci ČR dlouhodobě patří k těm nejkrásnějším. Po dvou letech, kdy i vánoční čas narušil covid, si ho Budějovičáci a návštěvníci krajského města zaslouží.  Chceme všem dopřát hezký advent a nabídnout obyvatelům města krásné a důstojné prostředí pro setkání v období Vánoc.“, vysvětluje přístup nového vedení radnice k adventním trhům primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová.

Ceny energií se pro letošní rok oproti předchozím rokům nemění. Město České Budějovice má do konce roku zafixované ceny energií.

V rámci určité kompenzace pořadateli, který zásahem vyšší moci přišel o pořádání dvou ročníků, na sebe v letošním roce město České Budějovice převzalo náklady na zajištění ledového kluziště, elektrických rozvaděčů a také se postará o odpadové hospodářství adventních trhů. Českobudějovický advent navštíví statisíce návštěvníků nejen z jižních Čech a je pro naše krajské město velkým přínosem a to jak kulturně společenským, tak i ekonomickým, a to nejen pro místní podnikatele, ale i obecně v rámci podpory cestovního ruchu vůbec. Nové vedení města, proto neplánuje zrovna na této akci ušetřit. Navíc jsme přesvědčeni, že v Českých Budějovicích mají lidé především žít. Zvlášť v této době, kdy nás poslední roky provází stále nějaké komplikace. Právě proto chceme lidem a hlavně dětem dopřát příjemné a radostné zážitky, protože to prostě nelze vždy přepočítávat jen na peníze.“, uzavírá postoj současné radnice nově jmenovaný náměstek primátorky pro oblast financí Petr Maroš.

Letošní rok přinese novinku v podobě vánočně dekorovaného foto pointu, ve kterém si budou moct návštěvníci pořídit fotografie s logem Českobudějovického adventu a sdílet pravou vánoční atmosféru z jihočeské metropole se svými přáteli na sociálních sítích.

Leave a Reply