Skip to main content

Adventní městečko

Ochutnejte kouzlo Vánoc v Českých Budějovicích!

Adventní městečko & Vánoční trhy & Unikátní ledové kluziště & Vánoční pódium s bohatým programem & Vyhlídková věž & Stylový altán Zvonička & Českobudějovický vyřezávaný Betlém & Ježíškova dílna & Vyhlídkové kolo & Kolotoč & Půjčovna bruslí & Zvonek přání & Vánoční foto point & Pohádkový strom

Českobudějovický advent 2023 začíná v sobotu 18. listopadu a potrvá do 6. ledna 2024. Vítězem výběrového řízení pro pořádání vánočních trhů v Českých Budějovicích v roce 2023 až 2027 se stala agentura ART4PROMOTION, která se postará o komplexní zajištění vánočních trhů se stovkou adventních stánků a unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny na dalších 5 let. Návštěvníci se tak mohou těšit na koncept adventního městečka s krásným ledovým kluzištěm v jeho středu, vyhlídkovou věž se zastřešenou rozhlednou, bohatý kulturní program, který bude probíhat denně na vánočně vyzdobeném pódiu, u kterého nebude chybět stylový altán Zvonička se zastřešenou diváckou zónou a oblíbenou punčovnou U Zvoničky. Pro děti budou zajištěny tvůrčí dílny s regionálními řemeslníky.

Vzpomínkovou fotku si budou moct návštěvníci pořídit ve vánočním foto pointu. Nebudou chybět dobové ručně vyráběné panenky v životní velikosti, které dotvoří prostor mezi kašnou a kluzištěm. Českobudějovický advent chystá mnoho novinek, které budou zárukou, že atmosféra Českobudějovického adventu bude zase o něco krásnější.

Projet se na bruslích na dotek Samsona bude možné i při letošním adventu a kdo si nevezme brusle, nemusí se bát, stylový dřevěný altán  Zvonička umožní jak bruslařům, tak i těm bez bruslí, setkat se pod jednou střechou a společně sledovat program na pódiu. Zahřát se zde mohou výbornými domácími punči různých vůní a chutí.

Rozsáhlé adventní tržiště nabídne dřevěné stánky s pestrým vánočním sortimentem, dárky, občerstvením, punči nejrůznějších vůní a chutí, medovinou, chybět nebudu trdelníky a dalších oblíbené vánoční dobroty. K vidění budou také stánky s tradičními řemesly a vlastnoručně vyráběným sortimentem. V těchto stáncích se budou jednotliví řemeslníci během celého adventu střídat.

Ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu města České Budějovice byl rovněž také rozšířen prostor pro prezentaci neziskových či sociálně zaměřených organizací, které pomáhají znevýhodněným skupinám obyvatel města a blízkého okolí. Zástupci těchto organizací mohou využít zdarma možnosti nabídnout své výrobky ve stáncích na adventních trzích. Nákupem těchto výrobků přispějete ke zlepšení rozpočtu příspěvkových organizací, které uvítají každou pomoc.

LEDOVÉ KLUZIŠTĚ KOLEM SAMSONOVY KAŠNY I DÍLNY S ČESKÝMI ŘEMESLY.

České Budějovice, 1. listopadu 2022

 

Letošní ročník Českobudějovického adventu zve na pravou vánoční atmosféru, ledové kluziště kolem Samsonovy kašny i bohatý kulturní program! Českobudějovický advent začíná v pátek 18.11. a potrvá do 31.12.2022.

Po dvou letech, kdy nebylo možné vánoční trhy pořádat, si budou moci obyvatelé i návštěvníci krajské metropole znovu užít originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu dominuje unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny.

Vstup na vánoční trhy rozzáří ozdobené brány, věžička s rozhlednou i vánoční vyhlídkové kolo umožní vychutnat si pohled na adventní městečko z výšky, tradiční zvonek bude plnit vánoční přání, atmosféru dotvoří ručně vyřezávaný Betlém i vánočně nazdobené podium. Stylový dřevěný altán Zvonička opět propojí kluziště a adventní pódium s programem.

„Novinkou bude pojetí tvůrčí Ježíškovy dílny, kterou jsme letos připravili ve spolupráci s českými řemesly, pod záštitou studia Flema a paní Petry Frojdové. Českobudějovičtí řemeslníci své umění nejen předvedou návštěvníkům a nabídnou v řemeslném stánku, ale své dovednosti předají i dětem v Ježíškově dílně. Ty tak budou mít jedinečnou možnost vyzkoušet si výrobu staročeských vánočních ozdob, přírodního mýdla, vlněných andílků, papírových vloček, paličkování, zdobení sádrových destiček, práci s hrnčířským kruhem, výrobu Quillingových přání – starověké techniky výroby papírových ornamentů a mnoho dalšího.“ Zmiňuje za pořadatele, Art4promotion, Lenka Střítecká.

Živý kulturní program na adventním podiu začne v pátek 25. listopadu s ikonou české populární hudby 80. let zpěvákem Stanislavem Hložkem a potrvá až do 23. prosince, kdy jej zakončí českobudějovická folklórní kapela Dudlajda. V programu zazáří také zpěvačka Petra Černocká, muzikálová herečka Anička Slováčková či legendární kapela Nezmaři. O víkendech se mohou děti těšit na divadelní pohádky.

„Vánoční strom se slavnostně rozzáří v sobotu 26. listopadu a v pondělí 5. prosince pak tradičně přiletí z Černé věže anděl.“, zmiňuje Zuzana Kudláčková, náměstkyně primátorky pro oblast kultury.

„Jsme moc rádi, že i v této složité době se nám podařilo připravit celý výpravný koncept s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny. Po loňském zákazu pořádání adventních trhů jsme všem prodejcům vrátili nájemné a zároveň jsme se aktivně zasadili o odškodnění stánkařů v podobě jednoduché paušální finanční náhrady za zavřené stánky, kterou obdrželi všichni naši prodejci. Podařilo se nám tak udržet jejich důvěru a i díky velmi úspěšnému konceptu a neustále se zvyšující oblibě a návštěvnosti Českobudějovických adventních trhů máme i v letošním roce 100% obsazenost stánků.“ Doplňuje ještě za pořadatele Lenka Střítecká, jednatelka Art4promotion.

K vidění tak budou ruční práce na řemeslných stáncích, pestrý sortiment dárkového zboží a na své si přijdou i ti, kdo rádi mlsají. Trdelníky, sýry, palačinky, klobásy, vafle, speciality na grilu, cukroví, punče všech vůní a receptur, svařák či medovina rozvoní především vnitřní část městečka kolem kluziště.

Ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu města České Budějovice byl rovněž také rozšířen prostor pro prezentaci neziskových či sociálně zaměřených organizací, které pomáhají znevýhodněným skupinám obyvatel města a blízkého okolí. „Zaměstnanci a zástupci těchto organizací a jihočeských dětských domovů na několik dnů, někteří i týdnů, využijí možnosti prodat své výrobky ve stáncích na adventních trzích. Nákupem těchto výrobků přispějete ke zlepšení rozpočtu příspěvkových organizací, které uvítají každou pomoc.“, vysvětluje náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.

„Kluziště bude stejně jako v předchozích ročnících zdarma a bude v provozu denně od 10:00 do 21:00hod až do 31.12.2022 včetně. Oproti předchozím ročníkům budou adventní trhy a tedy i ledové kluziště o první lednový týden kratší. I letos uděláme maximum pro to, abychom vytvořili krásné adventní městečko s pravou vánoční atmosférou, kam budou všichni rádi chodit načerpat pohodu a pocit Vánoc.“, uzavírá Ing. Rudolf Střítecký, autor koncepce Českobudějovického adventu.

„Českobudějovický advent má své jméno a v rámci ČR dlouhodobě patří k těm nejkrásnějším. Po dvou letech, kdy i vánoční čas narušil covid, si ho Budějovičáci a návštěvníci krajského města zaslouží.  Chceme všem dopřát hezký advent a nabídnout obyvatelům města krásné a důstojné prostředí pro setkání v období Vánoc.“, vysvětluje přístup nového vedení radnice k adventním trhům primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová.

Ceny energií se pro letošní rok oproti předchozím rokům nemění. Město České Budějovice má do konce roku zafixované ceny energií.

„V rámci určité kompenzace pořadateli, který zásahem vyšší moci přišel o pořádání dvou ročníků, na sebe v letošním roce město České Budějovice převzalo náklady na zajištění ledového kluziště, elektrických rozvaděčů a také se postará o odpadové hospodářství adventních trhů. Českobudějovický advent navštíví statisíce návštěvníků nejen z jižních Čech a je pro naše krajské město velkým přínosem a to jak kulturně společenským, tak i ekonomickým, a to nejen pro místní podnikatele, ale i obecně v rámci podpory cestovního ruchu vůbec. Nové vedení města, proto neplánuje zrovna na této akci ušetřit. Navíc jsme přesvědčeni, že v Českých Budějovicích mají lidé především žít. Zvlášť v této době, kdy nás poslední roky provází stále nějaké komplikace. Právě proto chceme lidem a hlavně dětem dopřát příjemné a radostné zážitky, protože to prostě nelze vždy přepočítávat jen na peníze.“, uzavírá postoj současné radnice nově jmenovaný náměstek primátorky pro oblast financí Petr Maroš.

Letošní rok přinese novinku v podobě vánočně dekorovaného foto pointu, ve kterém si budou moct návštěvníci pořídit fotografie s logem Českobudějovického adventu a sdílet pravou vánoční atmosféru z jihočeské metropole se svými přáteli na sociálních sítích.

„Nové pojetí trhů, se kterým přišel nový tvůrce a pořadatel adventních trhů agentura Art4promotion, klade důraz na vytvoření vánoční atmosféry. „Chceme, aby se na trzích návštěvníkům líbilo a rádi se tam vraceli. Přinášíme nový kreativní koncept, originální koncepci uspořádání, světelnou výzdobu, zkvalitnění programu, technicky náročný autorský koncept ledového kluziště kolem Samsonovy kašny a další nové prvky. Mám radost, že se nám daří vytvářet adventní trhy, na které jsou místní hrdí, které přitahují návštěvníky ze všech různých koutů republiky i ze zahraničí, a které se zařadily na první příčku v anketách o nejkrásnější vánoční náměstí a nechaly za sebou i města jako je Praha a Brno.“ říká autor kreativního návrhu a nové koncepce Ing. Rudolf Střítecký, jednatel agentury Art4promotion, která zajišťuje kompletní produkci a realizaci Českobudějovického adventu.

K vidění bude opět řada prodejců, kteří budou prezentovat své ruční práce na řemeslných stáncích. Uspokojeni budou i ti, co rádi mlsají a mají rádi tradiční jídlo.  Speciality na grilu, ryby, trdelník, sýry, palačinky, vafle, cukroví atd… Nedílnou součástí budou i nápoje všech různých druhů, punče všech vůní a receptur, svařené víno a medovina.

Jeden ze stánků na trhu nebude mít stálého majitele. Prostřídá se v něm několik škol zřizovaných Jihočeským krajem, které budou prezentovat svoji školní činnost. Ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu města České Budějovice byl rovněž také rozšířen prostor pro prezentaci neziskových či sociálně zaměřených organizací, které pomáhají znevýhodněným skupinám obyvatel města a blízkého okolí. Zaměstnanci a zástupci těchto organizací a jihočeských dětských domovů na několik dnů, někteří i týdnů, využijí možnosti představit své výrobky ve stáncích na adventních trzích. Nákupem těchto výrobků přispějete ke zlepšení rozpočtu příspěvkových organizací, které uvítají každou pomoc.

Zadavatelem Českobudějovického adventu je Statutární město České Budějovice, které přispívá na realizaci Českobudějovického adventu částkou 2mil Kč.

Kontakt: