Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ochutnejte kouzlo Vánoc v Českých Budějovicích!

 

České Budějovice - Unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny, pestrý kulturní program a důraz na vánoční atmosféru. Návštěvníci, kteří letos zavítají na Českobudějovický advent, čeká nejkrásnější kluziště v Čechách.

Absolutně nejvýraznější novinkou letošního adventu v jihočeské metropoli je otevřené kluziště kolem Samsonovy kašny. Téměř 600 m2 velká ledová plocha ve tvaru osmiúhelníku bude tvořit srdce trhů. Díky ní také vynikne samotná kašna, která v předchozích letech byla poněkud opomíjena. Projet se na bruslích na dotek samotného velkého Samsona bude určitě patřit k nejvyhledávanějším letošním zážitkům. A kdo si nevezme brusle, nemusí se bát, nový altán se zvoničkou umožní bruslařům, i těm bez bruslí, setkat se pod jednou střechou a společně sledovat program na pódiu. Kluziště, které mimo jiné nabídne i půjčovnu bruslí a zajímavý doprovodný program, bude k dispozici veřejnosti zdarma až do soboty 6. ledna 2018.

Pořadatelem letošního adventu v Českých Budějovicích je poprvé místní agentura Art4promotion. Adventní oslavy oficiálně startují v pátek 1. prosince, tedy před prvním adventním víkendem. Návštěvníci se ovšem mohou na náměstí Přemysla Otakara II. vydat již o týden dříve. Jelikož letos připadá čtvrtá adventní neděle na Štědrý den a advent je tak o dost kratší, domluvili se organizátoři společně s městem na otevření bran tržitě už od pátku 24. listopadu. Milovníci punče a vánoční atmosféry tak rozhodně nebudou ochuzeni.

Rozsáhlé tržiště nabídne několik desítek dřevěných stánků s pestrým vánočním sortimentem, dárky, oblečením, občerstvením, punče nejrůznějších vůní a chutí, medoviny, trdelníků a dalších oblíbených vánočních nápojů a pochutin. K vidění bude také osm stánků s ukázkami tradičních řemesel a vlastnoručně vyráběným sortimentem. V těchto stáncích se budou jednotliví řemeslníci během celého adventu střídat. Někteří řemeslnici se budou účastnit trhů pouze pár dní.

Jeden ze stánků na trhu nebude mít stálého majitele. Prostřídá se v něm několik škol zřizovaných Jihočeským krajem, které budou prezentovat svoji školní činnost. Některé ze škol budou své výrobky i nabízet k prodeji, jako například Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně. Ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu města České Budějovice byl rovněž také rozšířen prostor pro prezentaci neziskových či sociálně zaměřených organizací, které pomáhají znevýhodněným skupinám obyvatel města a blízkého okolí. Zaměstnanci a zástupci těchto organizací a jihočeských dětských domovů na několik dnů, někteří i týdnů, využijí možnosti nabídnout své výrobky ve stáncích na adventních trzích. Nákupem těchto výrobků přispějete ke zlepšení rozpočtu příspěvkových organizací, které uvítají každou pomoc.

Kromě stánků rozmístěných kolem ledové plochy se mohou návštěvníci těšit také na ozdobené vstupní brány, kolotoč, Betlém nebo zbrusu novou Zvoníčku. A samozřejmě chybět nebude vánoční strom. Ten letošní se opravdu povedl – je to jedle obrovská, která za pouhých 37 let narostla do osmnácti metrů. Také proto se pyšní jménem Gigaska. Rozsvícení vánočního stromu a slavnostní otevření ledového kluziště proběhne v sobotu 2. prosince od 16:30 hod.

Na své si jistě přijdou i příznivci kvalitní české hudby a vánočních koled. Letošní ročník nabídne pestrý koktejl hudby, tanečních vystoupení, talentových soutěží, kulinářské školy nebo pohádek pro ty nejmenší. Program plně odstartuje v pátek 1. prosince od 15:00 koncertem české legendární písničkářky Pavlíny Jíšové s dcerou, na folkový koncert naváže Ondřej Kovář s vánočním písničkářským recitálem a Dei Gratia se staročeskými koledy. Živou hudbu si ale budete moct poslechnout každý den již od soboty 25.11. od 18:30 hod. Zahrají např. Jihočeští trubači, Dudlajda, muzikálové melodie v podání Zuzany Bendové a další.  V sobotu 2.12. od 16:30 proběhne rozsvícení vánočního stromu a otevření ledového kluziště. V úterý 5. prosince proběhne Mikulášský advent, jehož součástí bude tradiční přílet anděla. Adventní program je letos postaven do tematických bloků. Každé pondělí nabídne vánoční hudbu, úterý folkový program, středy jsou věnovány domácí českobudějovické hudební scéně, o čtvrtcích se návštěvníci mohou mimo jiné těšit na kuchařskou vánoční školu s Fine Food Academy, pátky budou patřit populárním českým hudebníkům. Víkendový program je určen rodinám s dětmi a začíná vždy od 9. hod. Rodiny se mohou těšit na adventní koledování, pohádky pro děti, dudácká vystoupení a další.

Kulturní program bude letos nově i 24. prosince, kdy se můžou návštěvníci těšit na premiérové Štědrovečerní bruslení s půlnoční. Ledové kluziště a vybrané stánky s občerstvením budou fungovat až do Tří králů. Otevřené kluziště se otevře nejen veřejnosti, ale nabídne také vlastní doprovodný program. Zájemci se tak mohou těšit na exhibici hokejistů HC Motor České Budějovice nebo na krasobruslařská vystoupení. Stejně jako v předchozím roce i letos nebude chybět oblíbená soutěž Hodina slávy Českobudějovického adventu, které se svými vystoupeními na hlavním pódiu zúčastní místní školy a umělecká uskupení. Na webu Českobudějovického adventu bude k dispozici aplikace, kde každý zájemce bude moci dát hlas svému favoritovi. Vítězné uskupení se může těšit na finanční odměnu. Kompletní program Českobudějovického adventu 2017 najdete na oficiálním webu www.ceskobudejovickyadvent.cz.

„Nové pojetí trhů klade důraz na vytvoření vánoční atmosféry, chceme, aby se na trzích návštěvníkům líbilo a rádi se tam vraceli. Přinášíme novou koncepci uspořádání, výzdobu, zkvalitnění programu, technicky i finančně náročné ledové kluziště kolem Samsonovy kašny a další nové prvky. Investice do zkvalitnění podoby Českobudějovického adventu budou na náměstí vidět již letos, ale pro finanční náročnost jsou rozloženy do 5ti let. Trend investování a zkvalitňování bude možný pouze za podpory města a partnerů. Chceme postupně vytvořit trhy, na které budou místní hrdí a které přitáhnou návštěvníky ze všech různých koutů republiky i ze zahraničí.“ říká za pořadatele jednatel agentury Ing. Rudolf Střítecký.

V těchto dnech finišují jednání se zástupci spol. ČEZ a.s., která se stane hlavním partnerem ledového kluziště v rámci Českobudějovického adventu. Jednání jsou ve stadiu těsně před podpisem smlouvy. Díky tomuto partnerství budou si moci návštěvníci užit nejkrásnější kluziště v ČR zcela zdarma po celou dobu adventu. Českobudějovický advent v letošním roce podpořila řada reklamních a mediálních partnerů v čele se spol. Terastore, s níž pořadatele pro návštěvníky trhů připravili soutěž s atraktivními cenami. 

Noví pořadatelé trhů se domluvili na spolupráci i s agenturou, která trhy zajišťovala v minulých letech a letos již o pořádání neprojevila zájem. „Nově nastavené podmínky výběrového řízení pro nás byly ekonomickou sebevraždou a o pořádání už jsme neprojevili zájem. Novému pořadateli jsme nabídli možnost pronájmu našich stánků i zkušenosti se zajištěním prodejců. A tak i v letošním roce budeme na trzích spolupracovat.“ uvedl Roman Lípa z agentury RK Invest.      

 

Kontakty:

  • Ing. Jitka Welzlová, tisková mluvčí statutárního města České Budějovice – tel. 386 802 910, e-mail: welzlovaj@c-budejovice.cz

  • Igor Mahal, marketingový manažer Art4promotion, s.r.o. – tel. 773 474 204 e-mail: mahal@art4promotion.com